Ковид пандемията, или по точно "мерките" спрямо нея, и войната в Украйна предизвикаха един сравнително нов феномен в модерното ни общество. Мнозина започнаха да се замислят и да се подготвят за бъдещи социални катаклизми и популяризираха така нареченото оцеляване. Масово вече се създават групи по оцеляване в социалните мрежи, където единомислещи хора споделят намеренията и знанията си. Мнозина споделят и подготовката, която извършват за да могат да запазят живота си и живота на семействата си при един социален катаклизъм като войната например. Всичко това като цяло е много добра тенденция защото е важно да помислим за чадър преди да е завалял дъждът и подготвеният човек се справя по-добре от нехаещият. Но! Винаги има едно "но". От това, което масово срещам из социалните медии и в разговори с хората оставам с впечатлението че представата им за оцеляване силно се доближава до представата им за пикник в гората.
Всички са подготвили своите раници за оцеляване. Мнозина споделят че тези раници са винаги в автомобилите им. И какво виждаме във всичките тези раници? Джобно ножче и фенерче? Компас, свирка и други дрънкулки. Как ще живееш ти и семейството ти една година в гората? А десет години? Един каза че било хубаво човек да има запас от храна за три дни. И какво ще правиш на четвъртият ден? Ще отидеш до супермаркета да си купиш за още три дни ли? Или ще чакаш манна небесна да падне от небето?
В заключение нека определим най-важните цели за оцеляването на семейството и хората в него: На първо место защита. И на второ място условия за живот в променена социална среда: подслон, храна, хигиена, комуникация и т.н.
В следващата статия ще определим катаклизмите, които могат да променят начинът ни за живот и доколко е реално да се случат тези катаклизми
Няма коментари:
Публикуване на коментар